انواع سنگ مزار از لحاظ نوع و جنس سنگ به دسته بندی های زیر تقسیم میشود :

 انواع سنگ مزار گرانیت از لحاظ نوع و جنس سنگ به دسته بندی های زیر تقسیم میشود :

 

 

گرانیت :

نوعی سنگ آذرین میباشد . سنگ گرانیت یکی از مقاوم ترین و سخت ترین سنگها میباشد و به این علت در ساختمان زیاد استفاده میشود سنگ های گرانیت نسبت به سنگ های آهکی سخت تر و یک نواخت تر میباشند و در رنگهای مختلف از معادن استخراج میشود و گرانیت مشکی به عنوان سنگ مزار در قبرستان بعلت مقاومت بالای آن زیاد مورد استفاده قرار میگیرد .

گرانیت نطنز :

این سنگ بسیار مقاوم بوده از نظر کیفیت نسبت به قیمت خود بسیار عالی میباشد و در دو رنگ طوسی و مشکی میباشد و به عنوان سنگ مزار در ایران در ابعاد و ضخامت های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد .

سنگ گرانیت سیمین اصفهان :

همان سنگ نطنز اصفهان است که خیلی مشکی تر از نطنز طوسی میباشد و از نظر مقاومت مانند نطنز بوده ولی به علت مشکی بودن آن نسبت به نطنز طوسی بیشتر به عنوان سنگ مزار استفاده میشود . 

گرانیت مشکی تویسرکان :

سنگ تویسرکان از نظر مقاومتی یکی از سخت ترین و محکم ترین سنگ های گرانیت در بین سایر سنگ های گرانیت میباشد و در تویسرکان همدان استخراج می شود . این سنگ به علت خرابی معادن خود بسیار کم استخراج میشود .

سنگ گرانیت شبق کاشان :

این سنگ مشکی ترین سنگ گرانیت بدون هیچ بافت ریز و بزگی میباشد  این سنگ به علت مشکی بودن بهترین کیفیت چهره نگاری را روی سنگ دارا میباشد .

گرانیت مشکی برزیلی :

این سنگ از چین در دو نوع درجه یک و درجه دو وارد بازار ایران میشود و دود 17 سال است که در ایران مورد استفاده قرار میگیرد . این سنگ بسیار مشکی و براق بوده و به این علت حکاکی چهره با کیفیت بالایی روی سنگ حکاکی میشود .

گرانیت سبز هندی :

این سنگ دارای رگه های سبز میباشد که به این علت آن را سبز جنگلی مینامند . این سنگ در ابعاد مختلف از هند وارد ایران میشود .

سنگ گرانیت قرمز :

این سنگ در یزد استخراج میشود و به گرانیت قرمز یزد معروف میباشد .